چگونگی استفاده عکاسان از فاصله کانونی برای گرفتن عکس های جذاب

چگونگی استفاده عکاسان از فاصله کانونی برای گرفتن عکس های جذاب

 هنگام استفاده از لنز دوربین برای گرفتن عکس، تنظیم فاصله کانونی معمولاً اولین اقدام یک عکاس است؛ اما فاصله کانونی چیست و چگونه عکاسان از فاصله کانونی برای گرفتن عکس های جذاب استفاده می کنند؟

 

  

 

فاصله کانونی در دوربین عکاسی به 2 نکته تاکید دارد؛ زاویه دید دوربین و میزان بزرگنمایی تصویر. این موضوع به طور شگفت انگیزی در چشم انداز عکس های شما تاثیر می گذارد. هنگام استفاده از لنز دوربین برای گرفتن عکس، تنظیم فاصله کانونی معمولاً اولین اقدام یک عکاس است؛ اما فاصله کانونی چیست و چگونه عکاسان از فاصله کانونی برای گرفتن عکس های جذاب استفاده می کنند؟ در ادامه برای پاسخ به این سوالات مواردی را مطرح کرده ایم.

 

فاصله کانونی چیست؟

فاصله کانونی لنز با فاصله ( بر حسب میلی متر) بین مرکز نوری لنز و سنسور دوربین (جایی که اطلاعات نور ثبت می شود) تعیین می شود. هنگامی که نور از قسمت جلوی لنز وارد می شود، عناصر داخل محفظه آن را خم می کنند و به شکلی در می آورند تا در یک نقطه کانونی جمع شود. این نقطه کانونی به عنوان "مرکز نوری" شناخته می شود.

 

چرا فاصله کانونی مهم است؟

برای عکاسان مهم است که از تأثیرات عملی فاصله کانونی در ایجاد تصویر، مطلع باشند. فاصله کانونی لنز بر سه مورد مهم تأثیر می گذارد:

  • زاویه دید
  • اندازه شی
  • فشرده سازی

 

زاویه دید:

زاویه دید، میزان صحنه ای است که یک لنز به سنسور دوربین نشان می دهد. فاصله کانونی لنزهای کوتاهتر دارای زاویه دید وسیعی هستند در حالی که فاصله کانونی لنزهای بلندتر، زاویه دید باریک تری دارد. طول متوسط لنز( حدود 50 میلی متری) زاویه دیدی مشابه چشم انسان دارد.

اندازه شی:

اندازه شی کمی پیچیده تر است. با این حال در یک فاصله یکسان بین عکاس و سوژه ، اشیا در تصاویری که با لنزهای کوتاه (فاصله کانونی کمتر) گرفته شده اند کوچکتر ظاهر می شوند و در آنهایی که فاصله کانونی بیشتری دارند بزرگتر به نظر می رسند.

فشرده سازی:

فشرده سازی به فاصله بین سوژه ها ی یک صحنه اشاره دارد. فاصله کانونی طولانی تر، فاصله ها را فشرده می کند و باعث می شود که اینگونه به نظر برسد که پیش زمینه، میانه و پس زمینه به هم نزدیکترند. فاصله کانونی کوتاهتر، باعث افزایش فاصله بین اجزا می شود.

 

نحوه استفاده از فاصله کانونی

حالا که متوجه شدید فاصله کانونی چیست و چه تأثیر بر عکاسی می گذارد، چگونه باید از آن استفاده کرد؟ فاصله کانونی را میتوان به سه دسته کوتاه، بلند و استاندارد تقسیم بندی کرد.

فاصله کانونی کوتاه:

از لنزهایی با فاصله کانونی کوتاه به دلیل داشتن زاویه دید گسترده، در عکاسی مناظر، معماری و عکاسی مستند استفاده می شود. لنزهای زاویه باز باعث می شوند که سوژه ها کوچکتر به نظر برسند بنابراین عکاسان برای پر کردن کادر باید در فاصله نزدیکتری به سوژه بایستند. فاصله کانونی کوتاه برای عکاسی از محیط ، گروه های بزرگ و فضاهای کوچک مناسب است.

به خاطر داشته باشید که عکس هایی که در فاصله کانونی کوتاه گرفته می شوند، اغلب و به خصوص در لبه ها دچار اعوجاج می شوند.

فاصله کانونی استاندارد:

طول50 میلی متر به طور کلی فاصله کانونی ای در نظر گرفته می شود که نزدیکترین وضعیت زاویه دید را به انسان دارد.فاصله کانونی نزدیک به 50 میلی متر انعطاف پذیر است و به غیر از ژانرهای زیبایی که به لنزهای تخصصی نیاز دارند، تقریباً برای هر ژانر عکاسی استفاده می شود.

فاصله کانونی بلند:

فاصله کانونی از 70 میلی متر تا 85 میلی متر به بالا، عموماً فاصله کانونی بلند در نظر گرفته می شود و اغلب از آنها به عنوان "لنزهای تله فوتو" یاد می شود. چه از لنزهای زوم و چه از لنزهای پرایم استفاده کنید، انتظار می رود فشرده سازی فاصله و اعوجاج کمتری را در فاصله کانونی بلندتر مشاهده کنید.

این فاصله کانونی اجازه می دهد تا عکاسان فاصله خود را با سوژه های خود حفظ کنند. در نتیجه ، این فاصله های کانونی برای شرایطی که ممکن است بخواهید نامحسوس باشید مانند عکاسی از مسابقات ورزشی، حیات وحش یا عروسی، ایده آل است.

 

اندازه سنسور

در حالی که لنزها زاویه دید را کنترل می کنند، میدان دید در عکس به تعامل بین فاصله کانونی و سنسور دوربین بستگی دارد. سنسورهای دوربین فول فریم، قابلیت دریافت زاویه دید کاملی را که فاصله کانونی می تواند ارائه دهد، دارند اما دوربین های کراپ سنسور نمی توانند همه داده ها را به اندازه کافی دریافت کنند. بنابراین بسته به فاکتور برش سنسور، فاصله کانونی 35 میلی متر می تواند بیشتر به 50 میلی متر شبیه باشد.

 

وقتی ماهیت عملکرد فاصله کانونی در عکاسی را درک کنید، برای انتخاب فاصله کانونی مناسب در عکس های خود مهارت بیشتری خواهید داشت. هرچه بتوانید این مهارت ها را افزایش بدهید خروجی کار شما یعنی عکس گرفته شده بهتر و حرفه ای تر خواهد شد.


تحویل فوری

برای مشتریان تهرانی

ضمانت بازگشت

طی 7 روز پس از خرید

ضمانت اصالت

تضمین کیفیت اورجینال

مشاوره

مشاوره تخصصی در زمینه خرید

مقایسه