اِف اِستاپ (F-Stop) چیست؟

اِف اِستاپ (F-Stop) چیست؟

 

اِف اِستاپ عبارتست از تقسیم مقدار فاصله کانونی لنز بر اندازه قطر عدسی که اگرچه این تعریف ممکن است مقداری پیچیده به نظر برسد، اما کلیت و عملکرد آن در واقع ساده است.

 

 

 اِف اِستاپ (F-Stop) چیست و چگونه می توان از آن برای عکاسی استفاده کرد؟

وقتی صحبت از عکاسی می شود اصطلاحات جدید زیادی برای یادگیری وجود دارند مانند: اکسپاژور (نوردهی)، سرعت شاتر، ایزو و اِف اِستاپ (f-stop). برخی از این اصطلاحات از بقیه واضح تر و مشخص ترند. برای بسیاری از مبتدیان، اِف اِستاپ یکی از اصطلاحات جالب به حساب می آید، بنابراین بیایید به اصول اولیه برگردیم و درک کاملی از اِف اِستاپ ها به شما ارائه دهیم.

 اِف اِستاپ (F-Stop)

اِف اِستاپ (F-Stop) چیست؟

اِف اِستاپ عبارتست از تقسیم مقدار فاصله کانونی لنز بر اندازه قطر عدسی که اگرچه این تعریف ممکن است مقداری پیچیده به نظر برسد، اما کلیت و عملکرد آن در واقع ساده است. اولین قدم برای انجام درک این مفهوم، شناخت نقش نور است.

نور و لنز شما:

قبل از اینکه نور صحنه به سنسور دوربین دیجیتال شما برخورد کند و به ایجاد اکسپاژور (نوردهی) کمک کند، ابتدا باید از طریق لنز دوربین حرکت کند. میزان نوری که به سنسور می رسد به لنز و تنظیماتی که انتخاب کرده اید بستگی دارد.

درون هر لنز یک دیافراگم مکانیکی قرار دارد. این دیافراگم متشکل از چندین تیغه متصل (به طور کلی بین 6 تا 9 تیغه) می باشد، که با قابلیت باز و بسته شدن، میزان ورود نور را کم یا زیاد می کنند. اگر به لنزهای دیافراگم دستی قدیمی نگاه کنید می توانید دیافراگم را با چرخش یک صفحه، باز و بسته کنید. در لنزهای مدرن، با تنظیماتی که در بدنه دوربین قرار گرفته است می توانید قطر دهانه دیافراگم را تغییر دهید.

 

دوربین عکاسی حرفه ای

 

سایر شرایط اِف اِستاپ (F-Stop):

ما قبلاً باز شدن لنز را به عنوان اِف اِستاپ "f-stop" و اپرچر"aperture" بیان کرده ایم، اما گاهی اوقات نسبت کانونی "f number" یا درجه فاصله کانونی"f-stop number" نیز نامیده می شود. هنگام خرید لنز جدید، اغلب دیافراگم هایی را مشاهده می کنید که با عنوان "f/  " نامیده می شوند. به عنوان مثال، اگر "f / 1.4" یا "f / 5.6" را ببینید این اعداد نشان دهنده قطر دیافراگم هستند.

 

نکنیک استفاده اف استاپ

 

هرچه عدد اِف اِستاپ کوچک تر، بازگشایی دهانه دیافراگم، بیشتر:

 یادگیری اِف اِستاپ (f-stop) ممکن است کمی متناقض به نظر برسند اما وقتی این مشکل رفع شد، برای همیشه آن را درک خواهید کرد. نکته مهم در این مورد این است: هرچه عدد کوچکتر باشد، دهانه دیافراگم باز تر است و برعکس، هرچه عدد بزرگتر باشد، دهانه دیافراگم بسته تر است. بنابراین f / 1.4 یک دهانه بسیار عریض (یا دیافراگم بازتر) است در حالی که f / 22 یک دهانه بسیار باریک (یا دیافراگم بسته تر) است.

 

هنگام تغییر اِف اِستاپ (f-stop) چه اتفاقی می افتد؟

با تغییر f-stop چند اتفاق مهم می افتد. اول از همه، دیافراگم بازتر (مثلا f / 1.4 تا f / 2.8) نور بیشتری را از طریق لنز به سنسور وارد می کند. این به شما امکان می دهد با سرعت شاتر بسیار سریع تری عکس بگیرید. دیافراگم بسته تر (مثلا f / 16 تا f / 22) نور کمتری را از طریق لنز به سنسور وارد می کند و به سرعت شاتر کمتری نیاز دارد.

اثر مهم دیگر اِف اِستاپ (f-stop) عمق میدان است. دیافراگم باز تر، صحنه را در مرکز توجه قرار می دهد. دیافراگم باریک، باعث تمرکز دقیق بیشتر بر صحنه می شود. به همین دلیل است که عکاسان پرتره دیافراگم های باز تری مانند f / 2.8 یا حتی f / 4 را ترجیح می دهند. آنها می توانند بر روی سوژه تمرکز کرده و پس زمینه را تار کنند.

همچنین به همین دلیل است که عکاسان منظره معمولاً در محدوده f / 11 تا f / 22 عکس می گیرند،  آنها فراتر از منظره و تا افق دوردست را کانون توجه قرار می دهند.

اف استاپ دوربین عکاسیچرا برخی از لنز ها از f / 4 عریض تر نمی شوند؟

هر لنز چیزی به نام دیافراگم حداکثر دارد، یعنی عریض ترین دیافراگم ممکن. به طور سنتی، لنزهای ارزان کیت، دامنه دیافراگم بیشتری ندارند و حداکثر ممکن است فقط به عرض f / 4 یا حتی f / 5.6 برسند.

اگر واقعاً می خواهید پس زمینه عکس های ماکرو یا حیات وحش را تار کنید، باید به دنبال لنزی با حداکثر دیافراگم f / 2.8 یا حتی f / 1.4 باشید. اگر به دنبال خرید لنز زوم هستید، طبیعی است که لنز، دیافراگم حداکثربیشتری در نمای دور نسبت به نمای نزدیک داشته باشد. به همین دلیل برخی لنزها دارای دو دیافراگم هستند که در مشخصات آنها ذکر شده است مانند 18-55  میلی متر f /3.5-5.6.

 

چگونه می توانم از اِف اِستاپ (F-Stops) در عکسهای خود استفاده کنم؟

بهترین راه برای یادگیری اِف اِستاپ (f-stop) اینست که استفاده از آن را تمرین کنید. سعی کنید از همان سوژه با تمام دامنه دیافراگم عکس بگیرید و ببینید که چگونه تصاویر از یکی به دیگری تغییر می کنند. با چندبار تمرین، به خوبی این تکنیک را یاد خواهید گرفت. موفق باشید.

 

فروش تجهیزات فیلمبردرای و صدابردرای

 

تحویل فوری

برای مشتریان تهرانی

ضمانت بازگشت

طی 7 روز پس از خرید

ضمانت اصالت

تضمین کیفیت اورجینال

مشاوره

مشاوره تخصصی در زمینه خرید

مقایسه