تکنیک ها و نکات عکاسی با فلاش

تکنیک ها و نکات عکاسی با فلاش

 

در این بحث چند روش عکاسی با فلاش که به‌طور گسترده مورداستفاده قرار گرفته است را بیان می کنیم. ممکن است قبلاً در مورد این روش‌ها چیزی شنیده باشید و یا آن‌ها را امتحان کرده باشید.

برخی از این موارد را می‌توانید از طریق فلاش‌های داخلی دوربین خود انجام دهید، اما برای ایجاد خلاقیت بیشتر می‌توانید این نکات را با استفاده از فلاش‌های اکسترنال هم امتحان کنید.

چگونه می‌توان با فلاش دوربین بهتر عکاسی و نورپردازی کرد؟

استفاده از فلاش برای دوربین عکاسی حرفه ای یا دوربین عکاسی برای مصرف کننده خانگی اجتناب‌ناپذیر است به‌خصوص اینکه عکاسی عمدتاً به نور مربوط می‌شود. اما برای کسب نتیجه بهتر هنگام استفاده از فلاش در عکاسی ابتدا باید کاربردهای متعدد آن را درک کرد.

برخلاف آنچه بسیاری از مبتدیان فکر می‌کنند فلاش فقط برای روشن کردن یک صحنه یا شی نزدیک استفاده نمی‌شود بلکه می‌تواند مود نوری را تنظیم کند، عناصر تصویر را برجسته سازد و جلوه‌های ویژه‌ای در عکس شما ایجاد کند. استفاده از فلاش معمولاً عکاسی را برای عکاسان سرگرم‌کننده‌تر و جالب‌تر می‌کند.

تبدیل شدن به یک عکاس ماهر مستلزم آموختن توانایی عکاسی در انواع سناریوهای عکس‌برداری با شرایط نوری متفاوت می‌باشد، ازاین‌رو در عکاسی با فلاش به دانش و تجربه نیاز است.

در زیر چند روش عکاسی با فلاش که به‌طور گسترده مورداستفاده قرار گرفته است را بیان کرده‌ایم. ممکن است قبلاً در مورد این روش‌ها چیزی شنیده باشید و یا آن‌ها را امتحان کرده باشید. برخی از این موارد را می‌توانید از طریق فلاش‌های داخلی دوربین خود انجام دهید، اما برای ایجاد خلاقیت بیشتر می‌توانید این نکات را با استفاده از فلاش‌های اکسترنال هم امتحان کنید.

برای خرید دوربین فیلمبردرای حرفه ای و خرید دوربین فیملبرداری خانگی کلیک کنید.

 

تکنیک عکاسی با فلاش

نکات مهم استفاده از فلاش در عکاسی

  1. نور را پخش(Bounce) کنید.
  2. فلاش خود را دفیوز کنید.
  3. از نور محیط استفاده کنید.
  4. از فیلترهای رنگی فلاش استفاده کنید.
  5. از فناوری TTL استفاده کنید.
  6. همگام‌سازی با سرعت بالا را فعال کنید.
  7. از بیش از یک فلاش استفاده کنید.
  8. نور را پخش کنید.

 

نور را پخش(Bounce) کنید

یکی از اولین و مهم‌ترین مواردی که عکاسان مشتاق باید در مورد عکاسی با فلاش یاد بگیرند این است که هدایت مستقیم نور فلاش به سمت سوژه شما غیرممکن است. از این گذشته، هیچ‌کس نمی‌خواهد روشنایی‌های تند و مسطح و سایه‌های ناخوشایند را در عکس‌های خود ببیند. کلید ایجاد روشنایی بهتر، پخش (Bounce) فلاش در مقابل سطح دیگر است. این یعنی که برای ایجاد منبع نوری بزرگ‌تر و ملایم شدن نوری که به سوژه شما برخورد می‌کند، نور فلاش خود را به‌جای دیگری مانند یک دیوار، سقف یا کارت بازتابنده‌ای به رنگ خنثی بتابانید.

نکته: در حین تابش نور، فلاش خود را با یک قطعه کوچک کف سیاه یا هر ماده مات دیگر پرچم گذاری (flag) کنید تا یک‌طرف سر عمودی فلش شما مسدود شود و از برخورد تمام نور به‌طور مستقیم به سوژه شما جلوگیری کند.

فلاش خود را پخش (Diffuse) کنید

تکنیک دیگر برای ایجاد نور جذاب‌تر، پخش (Diffuse) نور حاصل از فلاش است. مانند پخش کردن ، استفاده از دیفیوزر گستره تابش فلاش را بزرگ‌تر می‌کند تا نور ملایم‌تر و یکنواخت‌تری ایجاد شود.

دیفیوزر فلاش پاپ آپ و همچنین ابزارهایی با ظاهر توپی (Tupperware) برای فلاش های حرفه‌ای وجود دارد که هر دو برای گسترش پوشش فلاش حتی هنگام هدایت آن به سمت سوژه، بهینه‌شده‌اند. اما برای جلوه‌های نور استودیویی در ابعاد کوچک، مینی سافت باکس‌هایی نیز وجود دارند که می‌توانند در انواع لوازم نورپردازی شما استفاده شوند.

 عکاسی حرفه ای با فلاش

 

از نور محیط استفاده کنید

برای تأمین نور بهتر برای سوژه، استفاده از فلاش دوربین آسان است اما همیشه بهترین نتیجه را در عکس حاصل نمی‌کند. اغلب اوقات هنگامی‌که مشغول برجسته‌سازی سوژه خود هستید، پس‌زمینه را تقریباً ناپدید خواهید کرد.

اینکه اجازه بدهید تا نور محیط اعمال شود، بک‌گراند را به سوژه شما اضافه می‌کند و به عکس شما حالت طبیعی می‌دهد. برای این کار می توانید بجای حالت خودکار از حالت دستی استفاده کنید و سپس دوربین خود را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که ابتدا پس‌زمینه نشان داده شود. پیش‌بینی می‌شود که این کار باعث شود تا از نور حاکم بر سوژه شما در عکس کاسته شود اما در این صورت می‌توانید از فلاش مناسب برای جبران اختلاف نور در پس‌زمینه و پیش‌زمینه استفاده کنید و سوژه خود را به‌درستی در معرض دید قرار دهید.

نکته: از همگام‌سازی پرده آخر(rear curtain sync) برای ایجاد جلوه‌های جالب هنگام عکاسی از مهمانی‌ها و سایر موقعیت‌های کم نور استفاده کنید. این تنظیمات به فلاش شما می‌گوید که کمی بعد ( درست قبل از بسته شدن شاتر) خاموش شود تا قبل از فلاش زدن، نورهای مات و متحرک محیط را بگیرد.

از فیلترهای رنگی فلاش استفاده کنید

استفاده از فیلترهای رنگی راه خوبی برای افزودن سلیقه شخصی و رنگ به عکس شماست. آن‌ها را می‌توانید به فلاش خودتان متصل کرده تا نور رنگی را به نوری که از آن ساطع می‌شود، اضافه کند. جدا از تولید جلوه‌های خلاقانه، معمولاً برای تطبیق رنگ فلاش با نور محیط نیز از آن‌ها استفاده می‌شود.

چراغ‌های اتاق معمولاً در مقایسه با فلاش‌ها دمای رنگ متفاوتی دارند. بدون مطابقت با دمای نور، تصویر شما غیرطبیعی به نظر می‌رسد و تشخیص استفاده از فلاش برای بینندگان آسان می‌شود. با تنظیم وایت بالانس دوربین بر روی حالت خودکار یا تنگستن (برای نور اتاق) و سپس افزودن فیلتر کهربا یا فیلترهای رنگی گرم(CTO) بر روی لنزهای فلاش، این امر به‌راحتی قابل اصلاح است و رنگ پیش‌زمینه شما متعادل می‌شود.

نکته: از دفیوزرهای فلاش رنگی برای پخش و اصلاح دمای رنگ نوری که از فلاش می‌تابد، استفاده کنید.

فیلتر رنگی فلاش دوربین

از فناوری TTL استفاده کنید

استفاده از فناوری Through-The-Lens) TTL) فلاش شما، کمک می‌کند تا عکس‌برداری در شرایط نوری متغیر محیط بسیار راحت‌تر شود. وقتی‌که iTTL (برای دوربین نیکون) و eTTL (برای دوربین کنون) فعال شود، فلاش به‌سرعت با دوربین ارتباط برقرار می‌کند. سپس وضعیت روشنایی فعلی و فاصله بین فلاش و سوژه را بررسی می‌کند تا قدرت فلاش موردنیاز برای روشن کردن صحنه تعیین شود. این حالت می‌تواند همراه با تکنیک پخش مورداستفاده قرار گیرد.

نکته: سعی کنید جبران فلاش را پایین بیاورید تا قدرت فلاش کم شود و نتایج کمی طبیعی‌تر به نظر بیایند.

همگام‌سازی با سرعت بالا را فعال کنید

ممکن است مواقعی پیش بیاید که برای جلوگیری از حرکت و یا برای تأمین نور پرکننده هنگام عکاسی در نور روز، بخواهید از فلاش دوربین با سرعت بالای شاتر استفاده کنید. بااین‌حال، چیزی به‌عنوان حداکثر سرعت همگام‌سازی فلاش وجود دارد که شما از سریع‌ترین سرعت شاتر می‌توانید استفاده کنید و درعین‌حال با فلاش شما نیز همگام خواهد ماند.

یکی از دلایلی که سرعت همگام‌سازی مخصوص دوربین شما با فلاش خوب کار نمی‌کند این است که مدت‌زمان فلاش، کمتر از سرعت نوردهی شاتر است و با روشن کردن همگام‌سازی سریع فلاش (در دوربین‌های کنون) یا Auto FP (در دوربین‌های نیکون)، فلاش مدت‌زمان بیشتری و دقیقاً در لحظه‌ای که سنسور کاملاً در معرض نور قرار می‌گیرد، روشن می‌شود.

از بیش از یک فلاش استفاده کنید

برای ایجاد جلوه نور سه‌بعدی، می‌توانید بیشتر از یک فلاش برای روشن کردن سوژه خود استفاده کنید. این امر به دانش قابل‌توجهی درزمینه عملکرد فلاش های بی سیم و هماهنگ کردن آنها با فلاش خود دوربین به‌طور مستقیم یا از طریق فرستنده نیاز دارد. مفهوم استفاده از بیش از یک فلاش ساده است، یعنی شما برای ایجاد سایه، هایلایت و حتی گاهی ریم لایت ( نور حاشیه) روی سوژه خود از چندین نور استفاده کنید.

 انواع فلاش دوربین

نور را پخش کنید

برای ایجاد تنظیمات سنتی نورپردازی سه نقطه‌ای باکیفیت استودیو، شما به یک نور اصلی رو به سوژه و نزدیک به دو طرف دوربین، یک نور پرکننده رو به سوژه و نزدیک به‌طرف دیگر دوربین، و نور پس‌زمینه در پشت سوژه برای ایجاد هایلایت های ظریف و جدا کردن سوژه از پس‌زمینه نیاز دارید. همچنین می‌توانید برای تنظیمات دو نقطه‌ای، از نور پرکننده یا نور پس‌زمینه با نور اصلی استفاده کنید.

 

تجهیزات دوربین فیلمبرداری

 

تحویل فوری

برای مشتریان تهرانی

ضمانت بازگشت

طی 7 روز پس از خرید

ضمانت اصالت

تضمین کیفیت اورجینال

مشاوره

مشاوره تخصصی در زمینه خرید

مقایسه